Brainwork – co to takiego?
Brainwork jest to zestaw zabaw i aktywności dla psa angażujących jego węch oraz umysł. Różnica między noseworkiem a brainworkiem jest taka, że pies na pewnym etapie treningu nie używa już swojego najsilniejszego zmysłu, jakim jest węch, a angażuje umysł. Tego typu aktywność jest ważnym elementem psiego życia, ponieważ nawet niewielka ilość powtórzeń powoduje u niego zdrowe zmęczenie. Jak wprowadzić brainwork, jak wpływa on na naszego psa oraz jak samemu zaangażować psi umysł?
Jak brainwork wpływa na umysł psa?
Brainwork, przede wszystkim rozwija zdolności poznawcze oraz uczy psa skupienia. Zadania są tak dobierane, aby pupil zawsze osiągał sukces. Wpływa to na jego pewność siebie, która jest bardzo ważna dla każdego żyjącego osobnika. Aktywności umysłowe są tak dobrane, żeby były odpowiednie dla każdego psa - odnajdzie się w nich zarówno nieśmiały, jak i odważny psiak.
Praca umysłowa pozytywnie męczy psa. Warto od samego początku wprowadzenia tej aktywności nagrywać wspólne treningi z psem, wpływa to na poprawę wspólnej pracy i dzięki temu łatwiej będzie oceniać postępy.
Jak wprowadzić brainwork?
Wprowadzając każdą nową umiejętność, zabawkę logiczną czy sztuczkę, musimy robić to stopniowo, tak aby nie zniechęcić psa ani nie doprowadzić do frustracji. Na rynku dostępna jest masa zabawek z różnymi zapadniami czy skrytkami. Każda z nich jest podzielona na poziomy trudności, co jest również ułatwieniem dla opiekuna, od jakich zabawek zacząć. Jednak, aby zacząć, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu - wystarczą nam do tego przedmioty znalezione w domu.
Pomysły na aktywność umysłową
Zabawki robione samodzielnie nie dość, że są oszczędne, to jeszcze pozwalają na ciągłe ulepszanie i podnoszenie poziomu trudności. Zanim jednak przystąpimy do samodzielnego tworzenia zabawek do brainworku, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Może być tak, że wymyślona przez nas zabawka będzie miała małe, luźne elementy. Niektóre psy będą je ignorowały, inne natomiast mogą je chwycić w zęby, w takich sytuacjach musimy obserwować psa i w razie potrzeby odciągnąć go smaczkami, a dany element usunąć.
Oto kilka podpowiedzi zabawek, które możemy zrobić sami:
- Kubeczki - każdy z nas ma plastikowe kubeczki – na przykład takie po śmietanie lub jogurcie. Można z nich wyczarować aż dwie zabawki. Pierwsza z nich to przewleczenie przez nie sznurka i zawieszenie. Psiak, trącając je nosem lub łapką, musi, tak je obrócić, by smaczki wypadły z kubka. Niektóre osoby zamiast kubeczków wykorzystują w tej zabawie butelki, które mogą być wyższym poziomem trudności. Jednak butelki lepiej zawiesić na drążku, zamiast na sznurku. Natomiast, nieważne czy pracujemy na kubkach, czy butelce, gdy zawiesimy przedmioty niżej, to łatwiej psu będzie wydobyć smaczki. Kolejnym sposobem na wykorzystane kubków jest zabawa, w której mamy ich kilka, a do jednego wsypujemy ulubioną karmę, na przykład karmę suszoną. Każdy z nich jest wypełniony papierem. Pies, używając nosa, musi ustalić, w którym jest jedzenie, a gdy to zrobi, musi je wydobyć.
- Ręcznik, kocyk lub szalik - są to kolejne przedmioty, które mogą nam się przydać w kilku wyzwaniach brainworku. Pierwszą z zabaw może być „rolada” lub „sushi”. Zwijamy materiał w rulon, w którym są ukryte smaczki, a na niego zakładamy obrączkę zrobioną z papieru. Zadaniem psa jest usunięcie obrączki i wydobycie smaczków z rolady. W łatwiejszej wersji zawijamy taką roladę, ale bez obręczy, a psiak po prostu rozwijając materiał, wyjada zawartość. Możemy również taki rulon ze smaczkami schować w karton lub inne przedmioty, co utrudni zadanie.
- Rolka papierowa, opakowania po jajkach, foremki na ciastka również mogą stać się zabawką. Bardzo często spotykaną aktywnością, jest taka, która polega na tym, aby wsypać do środka smaczki i zamknąć je z dwóch stron, a zamiast zaginania końców, można włożyć materiał, który zablokuje dostęp do jedzenia. Można również użyć papierowych opakowań po jajkach, które pies będzie musiał otworzyć lub rozszarpać. A gdy chcemy spróbować czegoś innego, możemy skorzystać z formy do muffinek. Wkładając w zagłębienia karmę lub smaczki przykrywamy je piłeczkami. Psiak będzie musiał je podnosić, aby dostać się do nagrody.
Podsumowanie
Pomysłów na zabawy umysłowe jest mnóstwo, a wymyślenie ich to też dobry trening dla opiekuna. Pamiętajmy, że psiak może mieć inną wizję na rozwiązanie zagadki, niż jego opiekun, co jest jak najbardziej dopuszczalne. Dlatego podczas brainwork nie korygujemy psa, jeżeli robi coś, inaczej niż zaplanowaliśmy. Najważniejsze, aby sam rozwiązał zagadkę na swój psi sposób.