Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy to zabawa?

2023-02-21
Czy to zabawa?

Psia zabawa - jak ją rozpoznać?

Dla niektórych opiekunów ganiające się gromadki psów to piękny widok. Liczą na to, że w domu pupil będzie spokojniejszy. Behawioryści, widząc to, dostrzegają potencjalne niebezpieczeństwo. Psy jako zwierzęta socjalne potrzebują kontaktu z innymi psami. Jednak nie może on być przypadkowy. Dobra zabawa jest tylko wtedy, kiedy dane osobniki się poznają. A do tego potrzeba przestrzeni, dystansu oraz czasu. Nie oznacza to, że przypadkowo spotkane czworonogi nigdy się ze sobą nie bawią, bo to robią. Dlatego warto poznać tajniki zabawy naszych pupili, aby kontakty społeczne były wartościowe. Czego więc w niej szukać?

Luźne ciało

Zabawa to przede wszystkim przyjemność. To czas, w którym troski odchodzą na bok. Dzięki czemu napięcie mięśniowe znika, a wraz z nim stres. Można porównać to do naszego ludzkiego odczucia. Jeżeli jesteśmy w miejscu, gdzie nie czujemy się komfortowo, jesteśmy spięci i nie potrafimy się oddać zabawie. Podobnie mają psy. Jeżeli chcemy się dowiedzieć czy nasz pupil w danej interakcji czuje się swobodnie, zwróćmy uwagę na jego mięśnie. Jeżeli jego ciało jest napięte, sztywne, jest to dla nas pierwszy sygnał, że może powinniśmy kontakt zakończyć. Z odczytaniem tego nie powinniśmy mieć problemu. Pies, który ma luźne ciało, będzie się nam przelewał między rękoma, gdy go podniesiemy.
Jeżeli chcemy lepiej poznać mowę ciała naszego zwierzaka, warto nagrywać takie sytuacje, a potem na spokojnie oglądać je w domu.

Orientacja na opiekuna

Warto zwrócić uwagę na to, czy podczas zabawy nasz pupil bez problemu orientuje się, gdzie jesteśmy. Czy sam z siebie raz na jakiś czas zerka na przewodnika, a zawołany potrafi przybiec i zostać przy nas? Jeżeli jest w rywalizacji lub walce, nie zrobi tego, nawet jeśli przywołanie zawsze działało. Dzieje się tak, ponieważ robi wszystko, aby przetrwać. Nie może stracić z oczu rywala, a obrócenie się tyłem może spowodować, że będzie bezbronny.

Mówiąc o orientacji na opiekunie, nie możemy jej mylić z naskokami na niego. Jest to częsty widok, gdy grupka osób stoi w kółku, a w środku biegają psy. W takiej sytuacji naskoki najczęściej oznaczają: zabierz mnie stąd. A skakanie na opiekuna innego czworonoga może oznaczać: zabierz swojego pupila.

Wspólne pauzy

Jeden z ważniejszych elementów zabawy to wspólne pauzy. Jeżeli jeden psiak potrzebuje odpoczynku, drugi to szanuje i po prostu na niego czeka. W tym czasie zwierzaki nie próbują wpływać na zachowanie osobnika, potrzebującego odetchnąć. Czasami taka stop klatka trwa sekundę, a czasami dłużej.

Podczas rywalizacji brakuje tego elementu. Czworonogi prezentują wtedy zachowania instynktowne dające im szanse na przetrwanie, a pauza do nich nie należy.

Zmiana pozycji oraz naśladowanie

Podczas wspólnej zabawy jesteśmy w stanie zaobserwować, jak psiaki wymieniają się pozycjami. Raz jeden pies goni, a za chwilę role się odwracają. To samo ma się z przewracaniem na boki. Gdy jeden z osobników to zrobi, po chwili drugi też będzie leżał. Bardzo często wymienność idzie w parze z zachowaniami przekoloryzowanymi i niezdarnymi. Jeżeli jeden psiak delikatnie dotknie drugiego, a ten padnie jak „rażony piorunem”, wtedy mówimy o wymienności. Zwierzak pozwala sobie na nie, ponieważ nie odczuwa zagrożenia ze strony drugiego osobnika.

Naśladowanie to kopiowanie zachowania. Pies potrafi zacząć węszyć, ponieważ drugi osobnik to zapoczątkował, albo położy się, bo inny to zrobił. Jednak w drugim przypadku musimy również patrzeć na napięcia mięśniowe, bo leżenie może być sygnałem o odczuwanym zagrożeniu.

Nieuporządkowanie

Dobra zabawa to przede wszystkim szaleństwo, w którym panuje nieporządek. Mogą się zdarzyć zachowania z grupy łowieckiej jak skradanie czy podgryzanie. Nie mają one jednak na celu zrobienia krzywdy i są prezentowane w losowej kolejności.

Psy, które nie mają dobrych intencji, będą demonstrować zachowania z łańcucha łowieckiego w odpowiedniej kolejności: namierzanie, obserwacja, podkradanie, pogoń, chwycenie.

Podsumowanie

Chcąc dobrze socjalizować naszego pupila, warto poznać jakie, postawy są prezentowane w zabawie. Pamiętajmy też o wszystkich najważniejszych zasadach. Lepiej umawiać psiaki jeden na jeden, zamiast grupowo. W duecie łatwiej jest dostrzec i interpretować ich zachowania. W skupisku losowych osobników jest chaos, który zwykle nie przynosi niczego dobrego.
Lepiej też spacerować niż stać w miejscu, czy być na ogrodzonej przestrzeni. Starajmy się zawsze być w ruchu ze swoimi psami, gdyż wspólne poznawanie okolicy ułatwia kontakty :)

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel