Czy wiesz, co jest nagrodą dla Twojego psa?
Rodzaje nagród dla psa
Pierwszym skojarzeniem w kwestii nagradzania psów jest najczęściej jedzenie, np. smaczki. Faktycznie jest to najpopularniejsza metoda i bardzo często będzie ona psu pasowała, a więc spełni funkcję nagrody. Oczywiście temat wcale nie jest prosty i zwykłe podanie psu smaczka do pyska może być nudne, jeśli zawsze wygląda tak samo. Oprócz nagradzania jedzeniem, mamy jeszcze szereg innych opcji. Zapraszamy do lektury artykułu, aby poznać je wszystkie.
Nagradzanie psa jedzeniem
Czy wiesz, co Twój pies lubi jeść najbardziej? Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób! Przygotuj kilka talerzyków i na każdy połóż różnego rodzaju przekąski dla psa – koniecznie upewnij się, że pies może spożywać dane produkty. To mogą być smaczki, których najczęściej używasz, jakieś warzywo lub owoc (np. marchewka lub borówki), gotowane lub surowe mięso, sucha czy mokra karma. Postaw talerzyki na ziemi w linii obok siebie, a następnie pozwól psu zjeść to, co na nich jest. Zaobserwuj, co zjadł najpierw, czy coś odpuścił i do tego wrócił? A może szedł po kolei i wszystko łykał? Jeśli tak się stanie – najpewniej Twój pies po prostu wszystko lubi i nie ma widocznych preferencji. Jeśli coś odpuścił i wrócił do tego później, to znaczy, że nie smakowało mu to aż tak bardzo jak inne rzeczy. Taki test smaku pomoże Ci określić co Twój pupil lubi najbardziej, a co najmniej.
Nagradzanie psa zabawą
Wiele psów uwielbia się bawić ze swoim człowiekiem, ale czasami opiekun nie wie, jak taka zabawa powinna wyglądać. Tutaj największą pomoc możemy uzyskać, idąc do trenera psów, który podpowie nam jak się bawić. Bardzo dużo zależy od tego, jakiego mamy psa, na przykład teriery będą często czerpać dużo przyjemności z zabawy szarpakiem dla psa. Retrievery natomiast lubią łapać coś do pyska i nosić ten przedmiot. Typ naszego psa, czyli to czy jest psem myśliwskim, czy pasterskim, czy do towarzystwa, podpowie nam jakiej formy zabawa może mu się podobać najbardziej. Czasami zwierzaki lubią po prostu mieć zabawkę, a innym przyjemność sprawia, kiedy opiekun z nimi rywalizuje np. przeciągając się szarpakiem. Aby pupil chętnie się z Tobą bawił, pamiętaj żeby pozwolić mu wygrać. Oddawanie psu zabawki w trakcie szarpania sprawi, że odniesie sukces i będzie chętny do dalszej zabawy.
Nagroda socjalna i środowiskowa
Tak zwany „socjal” jest nagrodą socjalną i będzie to np. nasza radość, że pupil wykonał dobrze zadanie. Najczęściej mówimy o pochwałach, ale wiele psów bardzo lubi wskoczyć przednimi łapami na swojego człowieka i się o niego oprzeć. Takie zachowanie też będzie pełniło funkcje nagrody. Głaskanie po głowie może się psom nie podobać, a jest to często ludzki odruch, kiedy chcemy nagrodzić pupila. Zwróć uwagę, czy kiedy wyciągasz rękę do psa, to on się lekko odsuwa – jeśli tak, możliwe, że wcale mu nie odpowiada ten dotyk. Psy lubią natomiast być głaskane pod brodą, pod uszami, po karku, po bokach ciała. Nagrodą środowiskową będzie np. puszczenie psa ze smyczy, aby wskoczył do jeziora. Pamiętajmy, aby to było znane i bezpieczne miejsce. Jest to pozwolenie psu na wykorzystanie środowiska, tak jak on chce i tu znowu rasa może mieć znaczenie. Retrivery nie odmówią sobie kąpieli w nawet najmniejszej kałuży, a wyżeł na widok wysokiej trawy będzie chciał sprawdzić, czy nie ma tam przypadkiem bażantów.
To, co dla psa jest największą nagrodą, wcale niekoniecznie jest tym, co nam się wydaje. Spróbuj podczas kolejnego treningu, używając jedzenia, podać psu smaczka w inny sposób niż zazwyczaj. Możesz na przykład wyrzucić go na trawę albo schować w zamkniętej dłoni, dać pupilowi do powąchania, a następnie wykonać parę ruchów ręką od psa tak jakby ta ręka miała uciekać przed nim, by po chwili wyrzucić smaczka na ziemię.
Postaraj się poznać i zrozumieć zachowanie swojego pupila, ale pozwól mu się uczyć i rozwijać.