Jak nauczyć psa samokontroli przy innych psach?
Spacer z psem dla jednych może być prawdziwą przyjemnością, dla innych utrapieniem. Wiele zależy od tego, jak pupil zachowuje się podczas takiego wyjścia. Nierzadkie są sytuacje, gdy pies szczeka na wszystko, ciągnie na smyczy, próbuje podchodzić do innych spacerujących czworonogów. Nie zawsze jest to pożądane. Czasem może zakończyć się drobną nieprzyjemnością, innym razem doprowadzić do poważnego zagrożenia. Warto pamiętać, że niektórzy psi opiekunowie nie życzą sobie, by inne psiaki podchodziły do ich pupili. Zachowania takiego często nie tolerują też same zwierzęta, które mogą poczuć się zagrożone.
Jeśli podczas spaceru pies ciągnie do innych psów, szczeka na nie albo reaguje agresją, warto poznać przyczyny takiego zachowania. Dopiero wtedy możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków w celu poradzenia sobie z problemem.
Dlaczego pies szczeka na inne psy?
Szczekanie u psiaków jest naturalnym sposobem komunikacji właściwym dla wszystkich przedstawicieli tego gatunku. Oczywiście istnieją rasy bardziej hałaśliwe, a także takie, które szczekają zdecydowanie mniej. Warto to uwzględnić przy wyborze rasy i przyjąć do wiadomości, że całkowicie oduczyć pupila szczekania nie możemy. Problemem jest jednak groźne szczekanie psa na innego czworonoga, do czego może dojść na przykład podczas spaceru. Takie zachowanie wynika często z braku socjalizacji i popełnionych błędów wychowawczych.
Już od pierwszych miesięcy życia szczenię powinno mieć zapewniony kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jeżeli przebywa wyłącznie wśród ludzi, to później najzwyczajniej w świecie nie wie, jak zachowywać się w stosunku do innych psów. Taki kontakt może wywoływać u niego strach, głośne szczekanie, nadmierne emocje. Zdarza się, że podopieczny reaguje lękiem albo agresją. Czasami pies rzuca się na inne psy, co może rodzić niepotrzebny konflikt pomiędzy ich opiekunami. Warto pamiętać, że przyczyną szczekania może być też przeżyta trauma, na przykład na skutek ataku agresywnego czworonoga. Kolejnym powodem złego zachowania może być zazdrość o opiekuna, do którego podchodzi inny pies, a także obrona własnej przestrzeni albo niechęć do dzielenia się zabawką.
Jak nauczyć psa niereagowania na inne psy?
Wielu opiekunów zastanawia się, jak uspokoić psa na spacerze i nauczyć go obojętności w stosunku do innych czworonogów. Istnieje kilka metod, które mogą w tym pomóc. Kluczowe jest nauczenie pupila reagowania na ważne w takich okolicznościach komendy oraz koncentrowania uwagi na opiekunie. Bardzo ważne jest to, by ten ostatni był dla pupila „bardziej atrakcyjny” od spacerujących wokół, czy zbliżających się do niego czworonogów. Jak nauczyć psa, by osiągnąć zadowalający efekt?
Szkolenie warto zaczynać już od w wieku szczenięcym. Pierwsze lekcje koncentrowania uwagi na opiekunie można przeprowadzić w domu, kolejne w plenerze, gdzie nie ma wielu rozpraszaczy (np. na własnym podwórku), a dopiero potem przejść do lekcji w miejscu, gdzie będą znajdować się inne czworonogi. Naukę warto prowadzić przy pomocy smaczków, nagradzając pupila za dłuższe koncentrowanie uwagi na opiekunie. Tę samą technikę wykorzystuje się podczas spaceru. Gdy pies ciągnie do innych psów, należy go przywołać, a zainteresowanie opiekunem nagrodzić. Do szkolenia, zamiast smaczków może posłużyć również ulubiona zabawka dla psa. Każde pożądane zachowanie pupila należy pochwalić.
Oduczamy psa agresji na inne czworonogi – kilka wskazówek
Jeśli pies rzuca się na inne psy, należy zastanowić się, jakie podłoże ma takie zachowanie. Być może jest to jakaś trauma z przeszłości, która mocno wpłynęła na psychikę psiaka i z którą trudno będzie poradzić sobie samodzielnie. W niektórych przypadkach konieczne jest zwrócenie się o pomoc do doświadczonego behawiorysty. Zaleca się również unikanie sytuacji, które dla pupila są bardzo stresujące. Stopniowe wypracowanie właściwych zachowań wymaga bowiem czasu.
Warto pamiętać, że agresja bywa podyktowana lękiem. Pies, który w przeszłości został zaatakowany przez innego czworonoga, może odczuwać strach. I to właśnie ten strach wyzwala w nim niechęć i agresywne zachowanie. W takim przypadku bardzo ważne jest, by pomóc pupilowi zapanować nad emocjami i wyzbyć się lęku. Często odbywa się to pod okiem psiego psychologa.
Pamiętajmy też, że podobnie jak różni bywają ludzie, tak samo różne mogą być psy. Nie każdy z nich lubi na spacerze witać się z innymi czworonogami. Niektóre psiaki cenią swoją przestrzeń osobistą i nie chcą, by ktoś ją naruszał. Jeśli takie właśnie cechy wykazuje Twój pupil, pozwól mu zachować jego strefę komfortu i unikaj bezpośredniego kontaktu z innymi psami. Bezpieczne będą spacery na smyczy w pewnej odległości od innych czworonogów, które mogłyby wykazywać większe zainteresowanie spotkaniem niż Twój pupil. Pewien problem mogą jednak stanowić tu „podbiegacze”, czyli psy spacerujące bez smyczy, których opiekunowie nie rozumieją, że taki kontakt może być kłopotliwy. Oczywiście socjalizacja z innymi psami jest konieczna. Powinna być jednak stopniowana i odbywać się pod kontrolą.
Jak uspokoić psa na spacerze?
Dla komfortu własnego oraz swojego pupila warto nauczyć psa poprawnego zachowania podczas spaceru. Niepożądane jest podbieganie do innych czworonogów, szczekanie na nie, czy okazywanie agresji. Warto pamiętać, że to na opiekunie spoczywa odpowiedzialność za pupila i jego zachowanie. Dlatego już od początku trzeba rozpocząć naukę chodzenia na smyczy, a także przywoływania psa. Ważne jest, by pupil nawet w stresującej, czy emocjonującej dla niego sytuacji reagował na przywołanie przez opiekuna. Pomocne jest tu szkolenie z podstaw posłuszeństwa i socjalizacja psa z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Naukę należy prowadzić, stopniując trudność zadania. Zaczynamy ją w domu. Prawidłowe wykonanie komendy „do mnie” powinno być nagradzane. Następnie można pracować z psem w spokojnym plenerze, a dopiero później w miejscach częściej uczęszczanych, np. w centrum miasta.
Sukces podczas szkolenia nie zostanie osiągnięty, jeżeli równolegle z nim nie będą zaspokajane podstawowe potrzeby czworonoga. Te natomiast mogą być różne w zależności od rasy i usposobienia konkretnego psiaka. Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim karmieniu i stałym dostępie do świeżej wody, ale również o potrzebie aktywności, kontaktu z opiekunem oraz wspólnej zabawy. Ważny jest również rozwój intelektualny czworonoga, który odbywa się między innymi poprzez zabawę z matą węchową albo zwykłą zabawę w chowanego z wykorzystaniem ulubionych smaczków. W zredukowaniu agresji, ciągnięcia na smyczy oraz szczekania na inne czworonogi pomagają urozmaicone i dostosowane do aktywności czworonoga spacery, a także angażujące jego uwagę zabawki.
Nauka samokontroli u psa nie zawsze jest rzeczą prostą. Bez wątpienia jest jednak konieczna, jeśli zależy Ci na wychowaniu posłusznego psiaka, który podczas spacerów zachowuje spokój i nie reaguje nadmiernie entuzjastycznie, czy też agresywnie w stosunku do innych czworonogów.