Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak powinno wyglądać żywienie psów aktywnych?

2021-03-30
Jak powinno wyglądać żywienie psów aktywnych?

Twój pies zdecydowanie nie należy do tych zwierzaków, które uwielbiają wylegiwać się na kanapie? Wręcz przeciwnie – kocha ruch i może spędzać długie godziny na spacerach, w czasie których nigdy nie brakuje mu energii? Dowiedz się, jak karmić psa aktywnego i zadbaj o to, aby nigdy nie zabrakło mu sił do zabawy.

Odpowiednia ilość składników odżywczych to podstawa

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i u psów podstawą żywienia musi być prawidłowo zbilansowana dieta. Organizm potrzebuje codziennej porcji niezbędnych składników odżywczych – zarówno makroskładników, jak białko czy tłuszcze, jak i wielu witamin i minerałów. Koniecznie zadbaj o to, aby Twój pies dostawał wysokiej jakości karmę dla psa, w której głównym składnikiem będzie mięso i warzywa i która nie będzie zawierałą składników niewiadomego pochodzenia czy dodatków, jak konserwanty i wzmacniacze smaku. Ważne jest również, aby karma zawierała niewielkie ilości zbóż, z uwagi na fakt, że należy ograniczać je w menu zwierzęcia.

Pamiętaj, że dla psów głównym źródłem energii są tłuszcze, a nie – tak jak w przypadku ludzi – węglowodany. To właśnie tłuszcze zapobiegają nadmiernej utracie masy ciałą psa w okresach wzmożonej aktywności. Upewnij się więc, że w wybranej przez Ciebie karmie zawartość tłuszczów jest wystarczająca dla danego psa.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Nie bez powodu wiele karm dla psów porównywanych jest do ludzkiego, mało wartościowego jedzenia i fast foodów – i może mieć negatywny wpływ na organizm psa. Zadbaj więc o to, aby podstawą diety psa – niezależnie od stopnia aktywności – była wysokojakościowa, prawidłowo zbilansowana karma, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników aktywnych.

Skonsultuj dietę z lekarzem weterynarii

Jeśli Twój pies spędza wiele godzin na aktywności, możesz skonsultować jego dietę z lekarzem weterynarii. Z reguły na opakowaniach z karmą znajduje się informacja, ile dokładnie jedzenia podawać psu w zależności od jego wieku i wagi. W przypadku psów bardzo aktywnych może okazać się, że zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe. Podobnie jest w przypadku sportowców – osoby, które dużo trenują, potrzebują więcej kalorii. Warto więc podczas wizyty zapytać lekarza, czy podawać psu nieco większe porcje, skoro jest o wiele bardziej aktywny niż inne zwierzaki.

Postaw na mokrą karmę

Pies, który jest bardzo aktywny, ma zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na kalorie, ale też na wodę. Oprócz podawania psu świeżej wody (do której zawsze musi mieć dostęp!) warto podawać mu także mokrą karmę. Taka karma jest bardzo dobrą alternatywą dla karmy suchej. Przede wszystkim zawiera ona sporo wody, dzięki czemu dodatkowo nawadnia organizm psa. Oprócz tego jest łatwiejsza w trawieniu, a przy tym psy bardzo często wolą karmę mokra od suchej, ponieważ jest smaczniejsza i bardziej sycąca.

To, że karma mokra dla psa charakteryzuje się większą strawnością, jest bardzo istotne. Jeśli pies długi trawi jakiś posiłek, z pewnością nie będzie dobrze czuł się w czasie spaceru czy biegania – a w niektórych przypadkach może to skończyć się wymiotami. Z tego powodu przed planowana aktywnością lepiej postawić na karmę mokrą – oczywiście z zachowaniem kilku godzinnego odstępu między jedzeniem a aktywnością.

Nie ograniczaj się zatem do podawania psu suchej karmy i postaraj się tak zbilansować jego dietę, aby znalazły się w niej również posiłki w postaci karmy mokrej. Karma dla psa sucha powinna stanowić tylko część psiego menu. Twój pies z pewnością to doceni.

Nie karm psa pozostałościami z obiadu!

To jeden z podstawowych błędów, popełnianych przez właścicieli psów. Prawdopodobnie nie raz zdarzyło się, że w czasie, gdy Ty i domownicy spożywaliście obiad, pies wpatrywał się w Was smutnym wzrokiem i wyglądał na NAPRAWDĘ głodnego. Oczywiście to tylko psie pozory – prawdopodobnie w jego misce czekała na niego karma albo był po posiłku. Z drugiej strony – czasem trudno jest nie ulec, a stąd już tylko krok do podania psu kawałka czegoś z ludzkiego talerza. Niestety, to błąd. Po pierwsze – w ten sposób uczysz psa, że żebranie to skuteczna metoda na otrzymanie smakołyku. Po drugie – pies nie zawsze jest w stanie dobrze strawić jedzenie człowieka, co może skutkować problemami trawiennymi. Postaraj się więc podawać psu tylko to, co do czego masz pewność, że w żaden sposób mu nie zaszkodzi.

Żywienie psów aktywnych – podsumowanie

Najważniejsze zasady dotyczące zdrowego odżywiania psa są takie same, niezależnie od stopnia aktywności zwierzęcia. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w najważniejsze składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, że w przypadku psów aktywnych zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe, a udział tłuszczów w menu również powinien zostać nieco zwiększony. Ogromne znaczenie ma również dostęp do świeżej wody – również podczas zabawy na świeżym powietrzu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel