Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak powinno wyglądać żywienie starszych psów?

2020-11-10
Jak powinno wyglądać żywienie starszych psów?

W życiu każdego psa przychodzi taki moment, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Może się to objawiać na przykład mniejszą zmniejszonym zapotrzebowaniem energetycznym, pogorszeniem się zmysłów wzroku, węchu i słuchu czy też siwieniem sierści. Dla właściciela psa jest to także sygnał, że czas na zmianę diety z tej dedykowanej psom dorosłym na taką dla seniorów. Jak karmić starszego psa i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy wiadomo, że Twój pies jest już seniorem?

Zazwyczaj pupil staje się seniorem, kiedy ma już za sobą średnio 70–80% swojego życia. Oczywiście każdy właściciel psa wierzy w to, że jego zwierzak będzie żył jak najdłużej – i jest to bardzo dobre myślenie! Warto pamiętać o tym, że dzięki rozwoju nauk weterynaryjnych i coraz lepszej opiece – średnia długość życia psów cały czas się wydłuża. Dobrze jest jednak wiedzieć, kiedy mniej więcej pies dorosły zmienia się w psa seniora, żeby można było jeszcze lepiej o niego zadbać.

Moment, w którym można nazwać psa „seniorem”, różni się w zależności od rasy i wielkości psa. Raczej nie jest nikomu obcy fakt, że małe psy żyją najdłużej. Przyjęło się, że pies jest uważany za małego, jeśli waży mniej niż 9 kg. Małe psy trafiają do kategorii seniorskiej w wieku około 12 lat (+/– 2 lata). Psy średnie, czyli takie, których waga mieści się w przedziale 9–22,5 kg, stają się seniorami mniej więcej w wieku 10 lat (+/– 1,5 roku). Psy duże, czyli te ważące mniej więcej od 22,5 do 40 kg, osiągają wiek starczy w wieku 9 lat (+/– 1,5 roku). Niestety psy uważane za olbrzymie, czyli ważące więcej niż 40 kg, żyją najkrócej, a seniorami stają się mniej więcej w wieku 7,5 roku (+/– 1,5 roku).

Oczywiście powyższe zakresy lat są przybliżone i nie u każdego psa muszą się sprawdzić. Warto jednak się z nimi zapoznać, żeby było wiadomo, kiedy warto zwrócić szczególną uwagę na swojego psa i kiedy wypatrywać pierwszych oznak starzenia. Dla właściciela będzie to także sygnał, że czas na zmianę diety u psa.

Jak karmić starszego psa?

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, niezależnie od tego, ile ma lat, dobrze, żebyś już teraz zapoznał się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi prawidłowego karmienia starszego psa.

Mniej ruchu i zmiany w metabolizmie = ryzyko nadwagi

Im pies jest starszy, tym mniej ruchu potrzebuje. Kiedy pies staje się seniorem, nie ma już takiej ochoty na ciągłą zabawę i bieganie, a bardziej ceni sobie spokój i odpoczynek. Co więcej, w jego organizmie zachodzą znaczące zmiany, między innymi spada tempo metabolizmu, przez co łatwiej o przyrost niechcianej tkanki tłuszczowej. Wraz ze wzrostem tkanki tłuszczowej, masa mięśniowa zmniejsza się. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że pies senior ma niższe dzienne zapotrzebowanie energetyczne, przez co powinien otrzymywać około 20–30% mniej kalorii niż pies dorosły. Warto wtedy sięgnąć po karmy dla psów seniorów, na przykład mokrą karmę z cielęciną, marchewką i tymiankiem, która ma zmniejszoną zawartość tłuszczu oraz jest lekkostrawna. Oczywiście warto obserwować swojego psa, żeby wiedzieć, jak bardzo zmienił się stopień jego aktywności fizycznej. U niektórych zdrowych i starszych psów, aktywność fizyczna cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie – w takiej sytuacji nie należy znacząco zmniejszać ilości przyjmowanego przez psa pokarmu.

Karm mniej, ale częściej

U starszego psa, podobnie jak u człowieka, wraz z wiekiem zmienia się tempo metabolizmu, czyli przemiany materii. Pies senior trawi pokarm znacznie wolniej niż pies dorosły. Ma on także mniejszy apetyt. Właśnie dlatego duża ilość karmy podanej na raz, może stworzyć problemy takie jak przeciążenie przewodu pokarmowego, co skutkuje gorszym trawieniem i mniejszą przyswajalnością składników odżywczych. W związku z tym dobrze jest karmić swojego psa mniejszymi porcjami, ale podawać je nieco częściej – minimum 3 razy dziennie.

Karma mokra czy sucha?

U psów seniorów o wiele częściej występują problemy z zębami, niż u psów dorosłych. Mogą to być schorzenia takie jak duża ilość kamienia nazębnego, różnego rodzaju stany zapalne, a nawet brak zębów. To wszystko powinno postawić przed właścicielami czworonogów pytanie – czy nie lepiej zmienić karmę suchą na karmę mokrą dla psa? Dzięki temu pies nie będzie odczuwał bólu podczas jedzenia i z przyjemnością będzie mógł zjeść posiłek, na przykład ten z puszki z mokrą karmą dla psa z królikiem, która została opracowana według nowoczesnych zaleceń żywieniowych dla zwierząt.

Odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych

Odpowiednio dobrane witaminy i składniki mineralne są bardzo ważne w diecie każdego starszego psa. Podobnie jak u ludzi, istotne jest przyjmowanie witaminy D, która dba o tkankę kostną, a także fosforu, który dba o prawidłowe funkcjonowanie nerek. Bardzo ważna jest także witamina C, która korzystnie wpływa na pracę mózgu. W diecie psa seniora nie powinno zabraknąć również pierwiastków takich jak cynk, miedź czy mangan, które wpływają na ogólne prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wiele osób zastanawia się, czy warto podawać psu witaminy dodatkowo w tabletkach. Odpowiedź jest prosta – to zależy jakiej jakości karmę dostaje pies. Jeśli chodzi o mokre karmy – wszystkie niezbędne składniki można znaleźć na przykład w karmie dla psa seniora z jagnięciną. U psów dużych ras, zwłaszcza w starszym wieku, warto dodać do diety suplementy z glukozaminą i chondroityną, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób stawowych. Dobrze jest także podawać suplementy z kwasami omega–3, na przykład olej z łososia. Oprócz wspierania układu kostno–stawowego, wspierają również prawidłową pracę mózgu.

Woda ważnym składnikiem w diecie

Psy w starszym wieku są szczególnie narażone na odwodnienie organizmu. Wiąże się to z tym, że mają obniżony apetyt oraz o piją o wiele mniej wody. Ma to także związek ze zmniejszeniem masy mięśniowej i zwiększeniem tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego każdy właściciel czworonoga powinien bacznie obserwować swojego psa, żeby wiedzieć, ile litrów wody dziennie wypija. Jeśli jest to duża mniejsza ilość niż wcześniej, warto zachęcić psa do picia, na przykład poprzez pochwały czy częsta wymianę wody na świeżą.

Żywienie starszych psów – podsumowanie

Jak widać, sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla nieco starszych psów. Pozwala im zachować nie tylko sprawność, ale też dobre samopoczucie – a przecież każdy z nas chce, aby psiak jak najdłużej pozostawał w dobrej formie. Postaraj się więc podawać swojemu psu jak najlepszej jakości karmę dla psa seniora, bogatą w cenne składniki mineralne i witaminy. Nie zapominaj również o codziennej aktywności fizycznej – dzięki niej w dobrej formie będzie nie tylko Twój pies, ale też Ty!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel