Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wzmocnić stawy i kości psów? Profilaktyka chorób stawów

2022-08-04
Jak wzmocnić stawy i kości psów? Profilaktyka chorób stawów

Choroby stawów u psów mogą pojawić się w każdym wieku, jednak w grupie ryzyka są zwierzęta starsze, z nadwagą, a także psy ras szybko rosnących. Dbanie o stawy to niezwykle ważny aspekt. Schorzenia te dotyczą ok. 1/5 populacji psów dorosłych, powyżej 8. roku życia, u których najczęściej obserwuje się zwyrodnienie tkanki chrzęstnej. Zwierzęta mimo tego, że są inaczej zbudowane niż ludzie, również mogą cierpieć przez bóle kostno-stawowe, dlatego konieczna jest odpowiednia profilaktyka każdego dnia. Młode psy, szczególnie ras dużych i olbrzymich, w okresie intensywnego wzrostu mogą odczuwać silne bóle kostno-stawowe. Aby poprawić komfort życia swojego ulubieńca, konieczna jest przede wszystkim szybka i prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Choroby stawów u psów — problem psów w każdym wieku

Choroby stawów u psów to bardzo powszechny problem, który dotyka osobniki w różnym wieku. Pierwszą niezwykle istotną kwestią jest fakt, że problemy ze stawami mogą wystąpić u każdego psa. Niezależnie od rasy, wielkości czy wieku konieczne jest dbanie o to, aby aparat ruchu czworonoga funkcjonował odpowiednio. Mimo to warto pamiętać, że pewne rasy mają większe skłonności do tego typu schorzeń. Zaliczają się do nich m.in. labradory, berneńczyki, dalmatyńczyki oraz owczarki niemieckie. Wynika to w dużej mierze z ich dużej masy ciała, która sprawia, że obciążenie stawów jest znacznie większe. Jeśli chodzi o psy mniejszych ras, to tego typu kłopoty ze zdrowiem dotykają np. jamników, które całe ciało muszą „nosić” na stosunkowo krótkich nogach.

Czynniki sprzyjające rozwojowi problemów stawowych to podeszły wiek, rasa (psy ras dużych i olbrzymich), ograniczona aktywność fizyczna, nadwaga. Niektóre choroby, jak dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych, są uwarunkowane genetycznie i pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w pierwszych latach życia. Z kolei choroba zwyrodnieniowa stawów u psów dotyczy najczęściej tych powyżej 7. roku życia. Niestety, w wielu przypadkach leczenie bywa długotrwałe i nie przynosi spektakularnych efektów. Co więcej, dolegliwości mogą nawracać i nasilać się. W związku z tym najlepszą metodą zapobiegania rozwojowi chorób stawów jest profilaktyka i dbanie o szczupłą sylwetkę poprzez zbilansowaną dietę oraz dzienną dawkę ruchu.

Odpowiednia waga to podstawa

Dbanie o stawy zwierzaka warto rozpocząć od jego diety. Odpowiednia masa ciała psa ma ogromny wpływ na jego układ kostno-stawowy. Jeśli zauważysz, że Twój czworonóg zaczyna być zbyt ciężki, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy Twoje przypuszczenia o nadwadze. Jeśli jednak taki problem się pojawi, konieczna będzie zmiana sposobu odżywiania. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zamiana karmy suchej na mokrą. Mokra karma dla psa charakteryzuje się niższą gęstością energetyczną, dzięki czemu większa objętość daje psu poczucie sytości i w dłuższej perspektywie stosowanie jej pozytywnie wpływa na utrzymywanie odpowiedniej masy ciała zwierzęcia.

Odpowiedni trening

Kolejna kwestia to aktywność fizyczna. Odpowiednie ćwiczenia są ważne dla Twojego psa na wszystkich etapach jego życia. Utrzymują go w dobrej kondycji i zmniejszają problemy behawioralne. Psy, które nie osiągnęły jeszcze 1,5 roku życia, nie mają całkowicie ukształtowanego układu ruchowego, przez co znacznie łatwiej jest go uszkodzić. Podobnie jest u seniorów, jednak u nich powodem jest wiek, znacząco wpływający na stan kości, mięśni i stawów. Zatem zarówno jedna, jak i druga grupa powinna mieć ograniczony zakres wykonywanych aktywności. Długie spacery są jak najbardziej wskazane, natomiast szybki sprint czy wysokie podskoki, np. podczas łapania frisbee, należy w przypadku juniorów zostawić na późniejszy czas. Jeśli chodzi o starsze psy, to zdecydowanie konieczne będzie, porzucenie tego typu zabaw i pozostanie przy wspólnych, spokojnych wędrówkach, które powinny być częste, ale krótkie.

Objawy związane ze zwyrodnieniami stawów

Zwyrodnienie stawów jest przewlekłą i nieodwracalną dolegliwością, która może pojawić się zarówno u psów, jak i kotów w różnym wieku. Jej wystąpieniu sprzyjają takie czynniki jak m.in.: otyłość, nieprawidłowa dieta, wady postawy, nadmierne obciążenie stawów związane np. ze zbyt intensywnymi treningami niedostosowanymi do wieku, czy powtarzające się urazy.

Najczęściej występujące objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to:

  • niechęć do zabawy, spacerów,
  • trudności ze wstawaniem,
  • kulawizna,
  • sztywny lub ostrożny chód,
  • apatia,
  • obniżony apetyt,
  • spadek masy ciała.

Czasami opiekunowie mają duży problem z rozpoznaniem objawów, które towarzyszą ich pupilom przy bólach stawowych. Przede wszystkim pierwszym niepokojącym symptomem będzie kulenie, chodzenie tylko na trzech kończynach, co ma na celu odciążenia jednej z łap. Oczywiście powodem takich zachowań może być też rana na poduszce, drzazga czy uczulenie w tych okolicach, dlatego najpierw trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie kończyny. Kolejna rzecz, która powinna zaniepokoić każdego opiekuna, to problem z chodzeniem po schodach. Dlatego jeśli widzisz, że pies utyka, nie chce wchodzić lub piszczy na schodach to znak, że coś jest nie tak z jego aparatem ruchu. Kolejny problem to trudności podczas wstawania. Jeżeli czworonóg ma posłanie, do którego musi wskoczyć i coraz trudniej jest mu się z niego wydostać, to znak, że coś jest nie w porządku. Podobnie, jeśli zauważasz, że śpi w miejscach, które niekoniecznie są wygodne, ale łatwo dostępne - to także warto sprawdzić stan jego łap. Ostatnia kwestia, najczęściej skłaniająca opiekunów do reagowania, jest apatia. W sytuacji, gdy pies na co dzień jest energiczny, uwielbia spacery i wspólną zabawę, a nagle przestaje na to reagować, ciągle leży i śpi, z pewnością zorientujesz się, że z jego zdrowiem nie jest najlepiej. Może to oznaczać właśnie dolegliwości ze strony stawów. Częstym objawem wskazującym na istnienie bólu towarzyszącego stanom zwyrodnieniowym stawów jest zwiększone, niespotykane do tej pory łaknienie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów

Osteoarthritis, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów u psów, dotyka co piątego psa, szczególnie w podeszłym wieku, powyżej siódmego roku życia, głównie ras dużych i olbrzymich. Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba wskutek której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki stawowej i odsłonięcia znajdujących się pod chrząstką kości. Towarzyszy temu przewlekły ból i problemy z poruszaniem się. Zasadniczo, w każdym stawie może dojść do zwyrodnienia, mimo to, ten proces dotyczy najczęściej stawów o znacznej ruchomości, takich jak biodrowe, kolanowe, łokciowe oraz międzykręgowe. Oprócz leczenia farmakologicznego, kluczowa jest odpowiednio zbilansowana dieta psa, aktywność ruchowa zwierzęcia o umiarkowanym nasileniu oraz kontrolowanie tempa wzrostu w przypadku młodych psów.

Osteochondroza u psa

Osteochondroza to schorzenie, które dotyczy psów juniorów, szybkorosnących ras dużych i olbrzymich. Osteochondroza to choroba, w wyniku której dochodzi do zaburzeń kostnienia na podłożu chrzęstnym. W efekcie stwierdza się nieprawidłowy rozwój chrząstki stawowej, zgrubienie chrząstki w zajętym stawie, jej pęknięcia i oddzielenie z towarzyszącym zapaleniem stawu. Najczęściej dotyka stawu ramiennego, ale również łokciowego, biodrowego czy kolanowego. Ma charakter progresywny i jej pierwsze objawy można zaobserwować już we wczesnym stadium, nawet w wieku 5-7 miesięcy. Często wykrywana jest przez lekarza weterynarii podczas rutynowych badań kontrolnych. Leczenie osteochondrozy polega jedynie na hamowaniu procesu zapalnego i zwyrodnieniowego. Nieleczona choroba może doprowadzić do dysplazji stawu.

Dysplazja stawu biodrowego u psa

Dysplazja stawów biodrowych to jedna z najczęstszych chorób szkieletowych u psów. Mimo że dysplazja stawu biodrowego występuje także u psów ras małych, istotny problem zdrowotny stanowi u ras średnich, dużych i olbrzymich. Choroba ta ma podłoże genetyczne, a rozpoczyna się zwykle po czwartym miesiącu życia. Charakteryzuje się zbyt luźną torebką stawową i więzadła, co powoduje niestabilność stawu, w konsekwencji czego dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych. Początkowo pupil przejawia niechęć do ruchu i zabawy. Może mieć problemy z chodzeniem po schodach czy wykonywaniem gwałtownych ruchów. Z czasem pojawia się kulawizna spowodowana bólem. Leczenie opiera się na farmakoterapii oraz rehabilitacji, mającej na celu zwiększenie możliwości ruchowych oraz skorygowanie postawy ciała zwierzęcia. W przypadku postępu choroby zdarza się, że konieczna jest operacja stawu biodrowego.

Czy karma dla psa to za mało?

Mówiąc o zdrowych stawach zwierzaków, często poruszaną kwestią staje się suplementacja. Rzeczywiście czasami jest ona niezbędna, jednak zazwyczaj wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta. Mokra karma dla psa jest dobrą opcją, zwłaszcza jeśli Twój czworonóg pobiera mało wody. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe, zarówno w trakcie rozwoju zwierzaka, jak i później, ponieważ pozwala m.in. zachować odpowiednią masę ciała. Ważne, aby tego typu karma dla psa zawierała składniki wysokiej jakości zarówno białko, jak i tłuszcze obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Świetnie sprawdzi się np. Dolina Noteci Premium Perfect Care Joint Mobility wspierająca stawy lub mokra karma weterynaryjna 4Vets Joint Mobility.

Utrzymanie psa w dobrym zdrowiu i kondycji zależne jest również od czynników genetycznych i środowiskowych np. szczególnie narażone są rasy psów dużych i olbrzymich. Dlatego też opiekunowie tych psów powinni zwrócić szczególną uwagę na dbanie o zbilansowaną dietę, a co za tym idzie - zdrową i szczupłą sylwetkę swojego pupila. Istotną rolę w diecie psów ras dużych i olbrzymich odgrywa także odpowiednia suplementacja, skonsultowana z lekarzem weterynarii, która ma na celu złagodzenie objawów choroby poprzez wspomaganie regeneracji stawów. Kluczem do utrzymania stawów w dobrej kondycji jest ruch. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na odżywienie chrząstki stawowej. Warto jednak zapewnić psu dawkę ruchu o umiarkowanym natężeniu oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające, pamiętając o właściwej technice i zasadach bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zwiastujących pojawienie się chorób stawów u psa, koniecznie zasięgnijmy porady lekarza weterynarii i wykonajmy niezbędne badania. Często, szybko postawiona diagnoza pozwala na włączenie leczenia i zmniejszenie dolegliwości bólowych naszego ulubieńca.

Zadbaj o stawy swojego zwierzaka i ciesz się jego zdrowiem przez długie lata.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel