Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?
Kurczak to jeden z najbardziej popularnych rodzajów mięsa na polskich stołach. Nic dziwnego, że tak często pojawia się nie tylko na talerzach u ludzi, ale też w psich miskach. Okazało się jednak, że Twój pies jest uczulony na kurczaka, dlatego nie możesz podawać mu karmy z tym rodzajem mięsa? Na szczęście istnieje wiele ciekawych alternatyw!
Alergia na kurczaka to częsta przypadłość psów
Choć mięso kurczaka jest bardzo popularne, często jest ono tanie i niskiej jakości. W efekcie wiele osób – a także wiele psów – cierpi na nietolerancję tego rodzaju mięsa. Obecnie wiele właścicieli psów dostrzega u swoich zwierzaków objawy alergii na mięso kurczaka.
Uczulenie na drób u psa - objawy
Alergia może objawiać się problemami po zjedzeniu posiłku, który zawierał kurczaka, takimi jak:
- biegunka lub wymioty na krótko po posiłku,
- świąd w okolicy uszu lub pyszczka,
- kichanie,
- katar,
- z czasem także matowienie sierści czy brak apetytu.
Należy jednak mieć świadomość, że alergia na kurczaka najczęściej objawia się zmianami skórnymi, takimi jak świąd. Jeśli pies po posiłku przez pewien czas liże miejsca i są one chorobowo zmienione, należy na pewien czas odstawić dany rodzaj pokarmu i sprawdzić, czy objawy ustąpią.
Niestety, wykrycie alergii pokarmowej jest równie skomplikowane u psów i u ludzi, ponieważ wymaga ono odstawiania różnych rodzajów pokarmu i sprawdzania, czy objawy zanikają. W przypadku psów, które spożywają jeden lub dwa rodzaje karmy, jest to o wiele łatwiejsze niż u takich, które jadają różne karmy. Kiedy jednak pojawiają się objawy alergii pokarmowej, należy zacząć działać od razu, aby mieć pewność, który rodzaj pożywienia działa na psa alergizująco.
Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?
Wybór karmy dla psa uczulonego na kurczaka wydaje się oczywisty – wystarczy kupić karmę, która nie zawiera tego rodzaju mięsa, na przykład karmę z indykiem czy wołowiną. Niestety, należy wiedzieć, że w przypadku wielu dostępnych w sklepach karm producenci dodają do nich mięsne mieszanki, zawierające również kurczaka. Może się więc okazać, że karma – reklamowana jako karma z wołowiny – będzie zawierała kilka procent kurczaka.
Najlepszym wyborem w przypadku psa uczulonego na kurczaka będzie karma monobiałkowa dla psa. Jest to specjalna karma przeznaczona dla zwierząt, u których stwierdzono alergię na jeden lub więcej rodzajów mięsa. Karma taka nie zawiera kompozycji różnych rodzajów mięsa, a wyłącznie jeden z nich. Dzięki temu właściciel psa ma 100% pewności, że nie poda zwierzęciu karmy, w której znajduje się uczulający go składnik – w tym przypadku kurczak.
Karmy monobiałkowe zawierają wyłącznie jeden rodzaj mięsa – na przykład indyka, dziczyznę, kurczaka czy jagnięcinę. Może ona mieć w składzie także warzywa oraz ryż czy ziemniaki. Taka karma pozwala na szybkie upewnienie się, który rodzaj mięsa uczula psa. W razie wątpliwości można podawać psy taką karmę, aby dowiedzieć się, czy dany rodzaj mięsa na pewno nie uczula czworonoga. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla właścicieli psów z alergią pokarmową
Karma dla psa z alergią na kurczaka - podsumowanie
Alergia na kurczaka to częsta przypadłość psów, dlatego właściciele zwierzaków powinni być wyczuleni na takie objawy, jak świąd czy inne zmiany skórne po posiłku. Rozwiązaniem w przypadku alergii pokarmowej mogą być karmy monobiałkowe, które pozwalają na wyeliminowanie danego rodzaju mięsa z diety. Warto wybierać karmy monobiałkowe wysokiej jakości, które dostarczą psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.