Jakich potraw nie podawać psu?
Już wkrótce Wielkanoc, a wraz z nią świąteczne uczty. Psy, będące przecież pełnoprawnymi członkami rodziny, także chętnie w nich uczestniczą. Niestety świąteczne łasuchowanie nikomu, a zwłaszcza czworonogom, nie wychodzi na zdrowie…
Dlaczego nie podawać psu jedzenia dla ludzi?
Różnice fizjologiczne pomiędzy psami i ludźmi sprawiają, że mamy całkiem odmienne wymagania żywieniowe, np. nasze dzienne zapotrzebowanie na białko jest zupełnie inne. U dorosłego człowieka wynosi ono ok. 0,9 g /kg masy ciała, a u psa – 2,2 – 2,5 g/kg masy ciała. Dobowe menu powinno uwzględniać gatunkowe wymagania żywieniowe czworonoga. Karmienie psa jedzeniem dojadanym po ludziach rzadko kiedy zaspokaja w pełni jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i grozi pojawieniem się niedoborów, w związku z tym zdecydowanie lepszym pomysłem jest żywienie pupila gotową, opracowaną pod kątem jego potrzeb żywieniowych karmą mokrą lub suchą. Ponadto tempo i rodzaj procesów biochemicznych u ludzi i psów są różne. Bywa, że potrawy, które dla ludzi są zupełnie neutralne, stanowią niebezpieczną truciznę dla psów.
Jakich produktów żywnościowych nie podawać psu?
- Ksylitol – jeśli przy świątecznym stole zasiądą cukrzycy, być może pojawi się też na nim ciasto z tym popularnym słodzikiem. Substancja ta jest dla psów bardzo groźna, ponieważ ich organizm reaguje na nią zupełnie inaczej niż nasz. U ludzi po jej spożyciu nie jest uwalniana insulina, natomiast u psów – hormon ten jest wytwarzany bardzo szybko, powodując gwałtowny spadek cukru we krwi – hipoglikemię. Apatia, ślinotok, nieskoordynowane ruchy – to niebezpieczne objawy zatrucia ksylitolem.
- Ciasto drożdżowe – spożycie świątecznej baby nie jest na szczęście bardzo groźne, ale nadmiar zawartych w niej węglowodanów prostych może powodować, że flora bakteryjne zacznie je fermentować, powodując u psa nieprzyjemne wzdęcia. Rozszerzony żołądek, uciskający przeponę, może utrudniać zwierzęciu oddychanie. Dodatkowym problemem są dodawane do ciasta rodzynki, które dla psa są silnie toksyczne i mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznej niewydolności nerek.
- Mleko i przetwory mleczne – niektóre psy nie tolerują mleka. Jego spożycie powoduje u nich biegunkę. To wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza jeśli planujemy świąteczny wyjazd.
- Surowe jajka – spożywanie surowych jajek grozi zatruciem salmonellą. Ponadto zawarta w surowym białku awidyna rozkłada witaminę H, czyli biotynę, mającą korzystny wpływ na wygląd sierści. W większej ilości substancja ta może osłabiać i pogarszać stan okrywy włosowej. Aby pozbyć się tego związku – wystarczy ugotować jajko.
- Słone potrawy – sól w odpowiedniej ilości jest psu potrzebna, jednak w nadmiarze szkodzi. Jest mało prawdopodobne, aby pies chciał jeść samą sól, ale w potrawach dla ludzi, zwłaszcza w serach, chrupiących przekąskach i wędlinach, jest jej sporo. Zatrucie solą objawia się wzmożonym ślinotokiem, pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, rozwolnieniem.
- Alkohol – wywołuje on u psów wymioty, biegunkę, odwodnienie, a także klasyczne objawy upojenia alkoholowego – zaburzenia równowagi, chwiejny chód oraz nadpobudliwość. W większej ilości może spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Na szczęście psy zwykle wcale nie mają ochoty na napoje wysokoprocentowe.
- Cytrusy – intensywny zapach pomarańczy, cytryn czy limonek jest dla większości psów drażniący niż apetyczny, dlatego raczej trzymają się od nich z daleka. Owoce te działają żółciopędnie, więc mogą powodować wymioty. Niektóre źródła donoszą, że spożycie ich w dużej ilości może doprowadzić do spadku ciśnienia krwi i hipotermii. Warto wiedzieć, że cytrusy, podobnie jak u ludzi, często wywołują u czworonogów alergię.
- Czekolada – składnik połowy świątecznych ciast. Zawarta w niej teobromina przyspiesza pracę serca psa. W dawce przekraczającej 150 mg/kg jego masy ciała jest groźna. Zatrucie tą substancją może doprowadzić nawet do zawału lub krwotoku wewnętrznego.
- Cebula i czosnek – warzywa te są ciężkostrawne także dla psa, a dodatkowo podczas ich trawienia powstają groźne dwusiarczki. Związki te powodują rozpad czerwonych krwinek, co może doprowadzić do niedotlenienia. Niebezpieczne jest zjedzenie cebuli o wadze przekraczającej zaledwie 0,5% masy ciała zwierzęcia.
Bezpieczne przysmaki
Jeśli w ramach świąt chcesz trochę porozpieszczać pupila – poczęstuj go specjalną przekąską. Pamiętaj tylko, aby przysmaki dla psa serwować z umiarem, zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie. To dla zwierzaka dodatkowy posiłek, więc aby spalić dodatkowe kalorie – zafunduj mu długi spacer.