Kiedy koty otwierają oczy?
Koty należą do grupy zwierząt, której przedstawiciele na świat przychodzą z bardzo ograniczonym funkcjonowaniem zmysłów. Wzrok, który jest jednym z kluczowych sposobów odbierania rzeczywistości, aktywuje się u nich dopiero jako trzeci – po węchu i odczuwaniu ciepła/zimna. Kocięta zazwyczaj zaczynają otwierać oczy w drugim tygodniu życia, między 8 a 14 dniem po urodzeniu. Co ciekawe u kocurów proces ten może zacząć się później i trwać dłużej, niż u kotek.
Odpowiedni rozwój kotów
Do prawidłowego rozwoju wzroku u kotów niezbędne jest światło – bez niego oczy kociąt będą funkcjonowały gorzej. Dlatego tak ważne jest, by maluchy miały możliwość korzystania ze światła naturalnego. Jeśli urodzą się np. w ciemnej piwnicy i będą dorastać tylko w jej wnętrzu, bez kontaktu ze światłem słonecznym, ich zmysł wzroku będzie słabszy.
Procesowi otwierania oczu u kociąt niestety potrafi towarzyszyć wiele komplikacji. Najgroźniejszą z nich jest tzw. zespół ropiejącego oka noworodków. Jest to sytuacja, w której małe kocię zostaje zarażone chorobą obejmującą najczęściej górne drogi oddechowe oraz oczy, co prowadzi do rozwoju bakterii i wydzielania ropy pod zamkniętą jeszcze powieką. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że oko, które powinno zacząć się otwierać, jest dosłownie zaklejone, a bakterie penetrują do wnętrza gałki ocznej, doprowadzając do jej zniszczenia. Takie kocięta mogą oślepnąć jeszcze zanim dojdzie do otwarcia powiek.
Kiedy kotki otwierają oczy?
Proces otwierania oczu powinien być zatem bacznie monitorowany, ale nie należy go sztucznie przyspieszać. Absolutnie niedopuszczalne są próby samodzielnego rozwierania powiek na siłę. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące procesu otwierania oczu przez kocięta – należy to natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii.
Większość kociąt po otwarciu oczu zachwyca niebieskim kolorem tęczówek. Niestety u większości z nich oko wybarwia się do ostatecznego koloru po ukończeniu 6 tygodnia życia, a barwa przekształca się w bardziej popularne kolory takie jak piaskowy, złoty lub coraz rzadziej spotykany zielony. Jeśli jednak u malucha utrzyma się błękitna pigmentacja tęczówki, należy zwrócić na to uwagę podczas późniejszej opieki nad nim. Koty z niebieskimi oczami mogą bowiem wykazywać silne uczulenie na Iwermekrtynę (jeden z preparatów wykorzystywanych do zwalczania pasożytów), natomiast białe koty z niebieskimi oczami mogą być genetycznie głuche.
Pielęgnacja kociąt
Bardzo istotna jest też właściwa pielęgnacja oczu – zarówno w pierwszym okresie życia, jak i w późniejszych latach. Należy zapomnieć o niegdyś popularnej radzie, mówiącej o przemywaniu oczu naparem z rumianku – jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ rumianek wysusza śluzówkę oka, co może prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych. W przypadku konieczności przemywania oczu można robić to schłodzonym naparem ze świetlika lekarskiego, solą fizjologiczną lub preparatami weterynaryjnymi o dedykowanym przeznaczeniu. Z kolei jakakolwiek wydzielina w rejonie oczu, zaczerwienienie, spuchnięcie powiek lub wyraźnie nasuwająca się na gałkę oczną trzecia powieka (w normalnych warunkach schowana od strony wewnętrznych kącików oczu) to sygnał by jak najszybciej udać się do lekarza. Warto przy tym pamiętać, że w weterynarii okulistyka jest odrębną specjalizacją, stąd bardziej skomplikowane przypadki dobrze konsultować właśnie z okulistą.