Mokra karma - zdrowy wybór dla Twojego zwierzaka
Czym jest wilgotna karma dla zwierząt?
Decydując się na mokrą karmę dla psa lub kota, warto najpierw dowiedzieć się, czym różni się ona od tej suchej. Otóż w swoim składzie zawiera ona minimum 60% wody, najczęściej jest to około 75%. Stanowi ona zatem nie tylko źródło energii, ale także sposób na nawodnienie. Karmę mokrą dawkuje się inaczej niż suchą, ponieważ w takiej samej porcji jednej i drugiej znajduje się inna zawartość składników. Wiele osób twierdzi, że właśnie dlatego w ostatecznym rozrachunku, jej podawanie jest nieco droższe niż w przypadku suchego odpowiednika.
Nawodnienie to podstawa
Jeśli chodzi o główną zaletę mokrej karmy dla kota czy psa, to zwykle mówi się o dużej zawartości wody w jednej porcji. Wiele zwierzaków nie pije wystarczająco regularnie, przez co w organizmie pojawiają się zaburzenia gospodarki elektrolitowej, problemy z nerkami czy podwyższony poziom glukozy. Właśnie dla takich czworonogów idealnym rozwiązaniem jest mokra karma, dzięki której pupil nie tylko najada się, ale także nawadnia swój organizm.
Mniej kalorii
Mokra karma dla kota lub psa charakteryzuje się znacznie mniejszą kalorycznością. Dlatego świetnie sprawdza się m.in. w przypadku sterylizowanych kociaków, które poprzez zwiększone wydzielanie hormonu głodu, znacznie częściej domagają się jedzenia i przez to borykają się z nadmierną masą ciała. Należy jednak pamiętać, żeby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię, należy podać 2-4 razy większą objętość karmy mokrej niż suchej. Wszystko to zależy od rasy, wieku i aktywności czworonoga.
Konsystencja
Kolejny plus, jeśli chodzi o mokrą karmę, to oczywiście jej konsystencja, która jest delikatna i łatwa w pobraniu. To ogromna zaleta w przypadku psów lub kotów borykających się z problemami stomatologicznymi lub dla starszych pupili, tracących część swojego uzębienia. Karmy mokre często podawane są także szczeniakom, będącym w procesie wymiany zębów.
Czy mokra karma smakuje lepiej?
Gdy w grę wchodzi smakowitość karmy, sprawa jest bardziej złożona, ponieważ wszystko zależy od upodobań zwierzaka. Czasami usłyszeć można teorię, że ze względu na skład podobny do naturalnej diety psów czy kotów (konkretnej chodzi o zawartość makroelementów) pupile wolą mokrą karmę dla zwierząt. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od preferencji konkretnego czworonoga. Warto zwracać uwagę na to, którą karmę zwierzę wybiera jako pierwszą lub kiedy szybciej rozpoczyna posiłek i zgodnie z tym dopasowywać rodzaj podawanego posiłku.
Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu!
Istotna jest także kwestia przechowywania samej mokrej karmy dla psa czy kota. Idealną sytuacją jest, gdy zwierzak zaraz po otwarciu rozpocznie konsumpcję. Pozostawienie jedzenia w misce przez długi czas, szczególnie w ciepłym miejscu, może spowodować zepsucie się posiłku, a co za tym idzie, wywołać u zwierzaka złe samopoczucie. Warto zaopatrzyć się w pokrywki na puszki, które warto nałożyć na otwartą karmę i w ten sposób przechowywać ją przez chwilę w lodówce, jeśli pupil na raz nie jest w stanie zjeść całego opakowania. Dobrym rozwiązaniem są także poręczne saszetki, które idealnie sprawdzą się jako porcja na jeden posiłek.
Nigdy nie zapominaj o…
Pamiętaj, aby nie podejmować pochopnych decyzji przy wyborze jedzenia dla zwierzaka. Niezależnie od tego jaką formę, firmę czy smak wybierasz, na początku konieczne jest przeanalizowanie składu. Sztuczne barwniki, glukoza czy nadmiar soli to składniki, których trzeba absolutnie unikać. Warto także trzymać się z daleka od pokarmów, w których nie jest konkretnie określone, jakie mięso zostało użyte.
Mokra karma to świetny wybór dla Twojego pupila. Wybór i przekonaj się sam!