Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Walka z otyłością u psów i kotów. Zadbaj o zdrowie pupila!

2020-06-18
Walka z otyłością u psów i kotów. Zadbaj o zdrowie pupila!
Otyłość u psów i kotów należy traktować tak samo poważnie, jak tę występującą u ludzi. Nadmierna masa ciała wpływa negatywnie na stan zdrowia, a w zaawansowanym stadium może być pośrednim czynnikiem doprowadzającym do śmierci. Jak poradzić sobie z otyłością u zwierzaka i jakie działania profilaktyczne podjąć, aby do niej nie dopuścić?

Skutki otyłości u zwierząt

Nadmierna masa ciała może doprowadzić do problemów z układem kostno-stawowym, a w efekcie z poruszaniem się i komfortową zabawą. Mogą pojawić się także problemy z gospodarką hormonalną, cukrzyca, nietrzymanie moczu, zaburzenia płodności oraz zaburzenia metaboliczne. U kotów dojść może nawet do stłuszczenia wątroby. Co więcej otyłość, to także pierwszy krok do pojawienia się zaburzonej pracy serca czy problemów z oddychaniem, a stąd już niedaleko do śmierci. Jak widać różnic między konsekwencjami nadwagi u ludzi i u zwierząt nie ma wiele, dlatego warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy dajemy psu kolejny kawałek wędliny z własnej kanapki.

Przyczyny nadmiernej masy ciała Twojego czworonoga

Główną przyczyną otyłości u psów i kotów jest nieodpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli karma dla psa to tylko dodatek, a najczęściej Twój pupil zjada resztki ze stołu, to musisz liczyć się z tym, że w pewnym momencie jego masa ciała przekroczy bezpieczną granicę. Ważne jest, aby w pożywieniu czworonoga znajdowały się nie tylko białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach, ale także minerały i witaminy, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania wszystkich narządów. Właśnie dlatego karma dla kota czy psa powinna być dobierana pod względem wieku, masy ciała, a także dodatkowych wymagań. Oczywiście wpływ na masę ciała mają także inne czynniki, m.in. aktywność fizyczna. Spacer to dobry pomysł nie tylko dla młodych zwierząt, ale również dla starszych osobników. Należy jedynie dostosować odpowiedni czas i intensywność marszu. Im młodszy pies, tym więcej ruchu wymaga. Oprócz tego wpływ na wagę mają także nieodpowiednio dopasowane porcje jedzenia, geny czy choroby współwystępujące.

Jak rozpocząć odchudzanie psa lub kota?

Odchudzanie pupila powinno przebiegać w sposób stopniowy i przemyślany. Warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą lub lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią karmę dla psa lub kota, a także ustali plan karmienia. Masa ciała nie powinna zmniejszać się gwałtownie, ponieważ szybszy spadek może doprowadzić do wielu zaburzeń organizmu. Równie ważne jest także to, że porcje powinny być zmniejszane stopniowo, dzięki czemu pupil nie będzie chodził głodny, a redukcja masy ciała przyniesie oczekiwany skutek. Pamiętaj, że jako opiekun jesteś odpowiedzialny za prawidłowe odchudzanie Twojego zwierzaka, dlatego też musisz przygotować się na poświęcenie większej ilości czasu. Komponowanie odpowiednich posiłków, pamiętanie o regularnych porach karmienia, znajomość składów karmy i wdrożenie aktywności fizycznej to absolutna konieczność. Co więcej, zarówno Ty, jak i wszyscy domownicy, będziecie musieli uzbroić się duże pokłady cierpliwości i silnej woli, która pomoże Wam skutecznie odmawiać zwierzakowi za każdym razem, kiedy będzie robił maślane oczy pod stołem podczas Waszego posiłku.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota lub psa

Jeśli chodzi o wybranie odpowiedniej karmy dla kota lub psa, to przede wszystkim należy zwracać na to, aby była ona dobrej jakości. Jeśli zauważysz, że w składzie pojawiają się produkty niewiadomego pochodzenia, polepszacze smaku czy barwniki to znak, że nie jest to najlepszy wybór dla Twojego zwierzaka. Warto także przetestować różne możliwości smakowe i sprawdzić co najbardziej odpowiada pupilowi. Dzięki temu będzie on nie tylko nasycony, ale także zadowolony z posiłku, co z biegiem czasu pomoże zaprzestać praktyki proszenia o resztki ze stołu.

Dobrą praktyką jest zamienienie karmy suchej na mokrą karmę dla psów lub kotów. Zawiera ona więcej wody, co przy odchudzaniu jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednie nawodnienie to podstawa redukcji masy ciała zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Dodatkowo warto wiedzieć, że dając zwierzakowi taką samą porcję karmy mokrej jak suchej, podajesz mu znacznie mniej kalorii. Dzięki temu objętość się nie zmienia, ale ładunek energetyczny owszem. Jeśli Twój zwierzak jest bardzo otyły, dobrym rozwiązaniem będzie dobranie specjalnego posiłku przystosowanego do redukcji masy ciała. Jest to np. mokra karma dla psów z nadwagą Dolina Noteci Premium Perfect Care. Stworzona została ona w taki sposób, aby zawierała mniej tłuszczu oraz kalorii. Oprócz tego zawiera dużo witamin, m.in. D3, E i C oraz inne składniki wspierające odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Jej stosowanie dobrze jest jednak skonsultować ze specjalistą.

Zadbaj o odpowiednią masę ciała i ciesz się świetnym samopoczuciem swojego pupila przez długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

pixel