Medycyna weterynaryjna z każdym rokiem odnosi coraz większe sukcesy na polu ratowania zwierząt z rozmaitymi dolegliwościami. Wśród nich są koty z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Oczy to jeden z papierków lakmusowych kociego samopoczucia. U zwierząt zdrowych oczy są czyste, bystre, przejrzyste i pozbawione jakichkolwiek wysięków czy łzawień.
Węch ma dla naszych pupili ogromne znaczenie – gdy zwierzę go traci lub gdy jest on czasowo upośledzony (np. w wyniku choroby), możemy to porównać z sytuacją, w której stracilibyśmy jeden z najważniejszych zmysłów, czyli wzrok.
Koty to zwierzęta ciekawskie i eksplorujące. W naturze sporo czasu poświęcają na patrolowanie swojego rewiru wchodzącego w jego skład terytorium.
Twój kot już od pewnego czasu je tylko jeden rodzaj karmy, ale masz wrażenie, że niezbyt dobrze służy ona zwierzakowi? A może otrzymałeś sugestię od weterynarza, aby zmienić karmę na inną, która będzie wyższej jakości i będzie zawierała więcej cennych składników odżywczych? Sprawdź, jak zmodyfikować dietę pupila.
Regularne wizyty u lekarza weterynarii są tak samo ważne jak właściwe żywienie, wychowanie i pielęgnacja psa lub kota. Pozwalają one na kontrolowanie stanu zdrowia oraz wczesne wykrycie wielu chorób.
Czy rzeczywiście mleko jest najlepszym napojem dla Twojego pupila? A może koty powinny unikać mleka, a pić samą wodę? Sprawdź, co podawać kotu do picia i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości!
Problemy trawienne to dolegliwość, która znana jest chyba każdemu właścicielowi czworonoga. O ile pojawiają się od czasu do czasu, z reguły nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak problemy trawienne powracają regularnie lub – co gorsza – pojawiają się nieustannie, warto zastanowić się, co je powoduje i jak im zaradzić?
Poważnym problemem wśród psów (i nie tylko) są często występujące alergie pokarmowe, które początkowo mogą pozostać niezauważone. Jakie są objawy alergii u psa, jak wygląda leczenie i jak zadbać o odpowiednie odżywianie, jeśli pies cierpi na alergię pokarmową?
Wybierając sposób żywienia psa właściciel ma do dyspozycji kilka modeli żywieniowych. Wśród nich najpopularniejsze są: karmy suche, karmy mokre i żywienie domowe, które wymaga sporej świadomości na temat wartości odżywczych produktów. Co zrobić, gdy dieta psa wymaga modyfikacji?
Prawidłowe żywienie kota jest niezwykle istotną kwestią. Ma to wpływ na jego samopoczucie, zachowanie i poziom energii. Jakich składników powinno się unikać w diecie?
Pełnowartościowy model żywieniowy wiąże się z dopasowaniem ilości i jakości składników odżywczych do aktualnych potrzeb psa. Z naszego wpisu dowiesz się jaką rolę w żywieniu psa pełnią tłuszcze.